گردشگری و انواع آن را بشناسیم

گردشگری یا توریسم به انگلیسی (tourism) : به طور کلی به مسافرت تفریحی گردشگری می گویند.

واژه توریسم (tourism) : از واژه (tour) به معنای گشتن است که ریشه در واژه لاتین TOURNS به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدا و مقصد می باشد، از قرن بیست و یکم، پیشرفت فناوری باعث شده امروزهانسان وقت آزاد بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و زمان بیشتری را صرف مسافرت رفتن و تفریحات کند.

در واقع قرن ۲۱ را باید عصر صنعت گردشگری نام گذاشت، تقریبا در سال های اخیر هرگونه مسافرتی که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود را میتوان گردشگری یا توریسم نام گذاشت.

واژه گردشگری از زمانی به وجود امد که مردم توانایی مالی پیدا کردند و شروع به مسافرت رفتن کردند و اصولا برای همه ی مردم اب و هوا، فرهنگ، طبیعت و هرچیز دیگری در کشور های دیگه جالب به نظر میرسد و مشتاق است که برای یکبار هم که شده به کشورهای دیگر سفر کند و تجربه بدست بیاورد، به طور مثال برای دیدن ساختمان های معروف و آثار هنری، آموختن زبان های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت…

گردشگری امروز به عنوان یک صنعت مهم در جهان است و گردشگری یا توریسم به عنوان یکی از منابع درآمد و ایجاد اشتغال میتواند باشد.

رایج ترین دلایل انسان ها برای مسافرت به خارج از محل زندگیشان عبارت است از:

۱- برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات

۲- برای دیدار با دوستان و خویشاوندان

۳- برای راه اندازی مشاغل تجاری و حرفه ای

۴- برای درمان بیماری ها

۵- برای انجام زیارت های مذهبی

آژانس هواپیمایی ابر و موج در تمامی زمینه های گردشگری یا توریسممیتواند به شما کمک کند برای اینکه گردشگری در یک منطقه و کشور اوج بگیرد، نیاز به وجود زیر ساخت هایی است که به کمک دولت و با همراهی شرکت ها و سازمان های مختلف و البته حضور مردم، راه را برای توسعه گردشگری باز می کنند.

نتیجه به کارگیری و راه اندازی زیر ساخت های مناسب مانند ارائه امکانات رفاهی مناسب به گردشگران، نتایج بسیار فوق العاده ای را به همراه دارد و منجر به اشتغال زایی و تولید ثروت می شود.

وقتی گردشگران به کشوری وارد می شوند الزما باید هزینه هایی را در ان کشور بپردازند، مثل هزینه خوراک و محل اقامت، هتل، مهمان خانه ، هزینه تفریحات، هزینه های حمل و نقل، هزینه گشتها، تورها،هزینه ورود به مکان های دیدنی و همچنین پولی که بابت خرید سوغاتی و کالای بومی کشور میزبان می پردازند.

این هزینه ها از طریق ارزی که وارد کشور میزبان می کنند باعث رونق اقتصادی کشور میزبان می شود و هرچه تعداد مسافران بیشتری به کشور وارد شود شغل های بیشتری به وجود می اید.

گردشگری انواع مختلفی دارد:

  • گردشگری تفریحی:  

رایج ترین نوع جهانگردی گردشگری تفریحی است. گردشگری تفریحی می تواند داخلی و یا خارجی باشد و افراد پولدار بیشتر به دنبال مقاصد خارج از کشور و افرادی با توانایی مالی کمتر به دنبال مقاصد داخل کشور هستند، البته این دسته بندی همیشگی نیست و یک گردشگر واقعی برای انتخاب مقصد سفر خود، علاوه بر هزینه سفر به آب و هوا ، طبیعت و فرهنگ کشور یا شهر مقصد نیز توجه می کنند و با توجه به بودجه و علایق و زمان فراغتش مقصد سفر را انتخاب می کند.

گردشگری تفریحی

  • گردشگری مذهبی :

زیارت و حج و سفرهای دینی و… را از سفرهای مذهبی می دانند و در کل گردشگری مذهبی به سفرهایی گفته می شود که اصلی ترین هدف ان ها تجربه مذهبی باشد، البته نباید (زیارت) را با (گردشگری مذهبی) ‌یکی کرد.

در زیارت شما به قصد زیارت مکان مقدس مذهبی دین خود می روید ولی در گردشگری مذهبی هدف از سفر صرفا زیارت و انجام عمال مذهبی نیست و طیف گسترده تری از سفرهای مذهبی را شامل می شود.

 

  • گردشگری بازاری:

سفری گردشگری است که به منظور خرید و فروش کالا انجام می شود. گردشگری تجاری افرادی را در برمیگیرد که به دلیل اهداف مرتبط با کار اقدام به سفر می کنند.

گردشگری بازاری یکی از قدیمی ترین نوع گردشگری است؛ چرا که از ایام بسیار قدیم بسیاری از افراد با هدف تجارت به سفر می رفتند.

گردشگری بازاری

 

  • گردشگری همایشی:

برای شرکت در همایش ها و بازدید از مناطق مختلف انجام میشود. این نوع گردشگری هم به فرهنگ و اقتصاد هر کشوری کمک بسیاری میکند.

گردشگری همایشی

 

  • گردشگری الکترونیک:

گردشگری الکترونیک همان e-Tourism می باشد که در برگیرنده اطلاعات و انجام بخش اعظم سفر به صورت مجازی می باشد که نداشتن وقت، هزینه زیاد و طولانی بودن راه از مشکلات گردشگری است، که در حال حاظر با اومدن گردشگری الکترونیک این مشکل برطرف می شود.

ابزار اصلی گردشگری الکترونیک اینترنت است. استفاده از سی دی، موبایل، عکس‌،‌فیلم و کامپیوتر در این نوع گردشگری اهمیت بسیاری دارد، البته این نوع گردشگری در ایران و خیلی کشورهای دیگر هنوز به خوبی جا نیفتاده ولی در امریکا و کانادا به خوبی جای خود را پیدا کرده است.

گردشگری الکترونیک

  • بومگردی:

بومگردی یا به اصطلاح (اکو توریسم) همان گردش در طبیعت است در بومگردی گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی جهان سفر می کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی ها و دیگر جانوران می پردازند.این نوع گردشگری موجب حفظ محیط زیست و بهبود زندگی مردم می شود.

اکوتوریسمها کسانی هستند که از مرحله علاقه به طبیعت فراتر رفتند و بیشتر علاقه به کشف رازها و زیبایی های طبیعت دارند.

  • گردشگری ورزشی:

به منظور انجام ورزشی خاص یا مسابقات بین المللی انجام می شود.گردشگری ورزشی در واقع سفر به اقصی نقاط دنیا برای شرکت در یک رویداد یا یک  فعالیت ورزشی

یا تماشای یک مسابقه ی ورزشی است.

گردشگری ورزشی انواع مختلفی دارد:

گردشگری رویدادهای ورزشی: در این نوع قصد گردشگر فقط شرکت در رویداد ورزشی و تماشای ان است.

مانند :مسابقات فوتبال،المپیک و…

گردشگری ورزشی فعال: در این نوع از گردشگری ورزشی گردشگر قصد شرکت در یک مسابقه یا فعالیت ورزشی را دارد.

گردشگری ورزشی نوستالژیک: در این نوع گردشگران قصد بازدید از اماکن جدید یا قدیمی و یا باشگاه های ورزشی را دارند.

صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی

و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در جهان داراست.

گردشگری ورزشی

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تورهای ما تماس بگیرید

66479747 021

© 2020 کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری ابر و موج می‌باشد.